Şb. Dek 7th, 2019

Kutup Değişimlerinin Sırrı Çözülüyor 

Kutup Değişimlerinin Sırrı Çözülüyor 

Bilim adamlarının uzun zamandır sırrını çözmeye çalıştıkları, kutupların manyetik alan üzerinde yer değiştirmesi üzerine araştırmalar yapıldı. İlerleyen dönemlerde bir çok jeolojik olaya anlam kazandıracak sonuçlar elde edildi. Dünya’nın derinliklerinde, sıvı demir manyetik alanlar üretilmesi kutupların sürekli yer değiştirmesine sebep oluyor. Güney olanın bir süre sonra kuzey olmasının temel sebebi bundan kaynaklanıyor. Bu yer değiştirmeler tarihin uzun yıllarından beri insanlık ve bilim için gizem halindeydi, fakat yeni yapılan araştırma dünyanın manyetik alanı ile sıcak mantonun olduğu okyanus tabanını bağdaştırıyor 

Doğal Afetlerin Sorumlusu 

İklim değişikliği son dönemde yaşanan bütün doğal afetlerin temel sebebi olarak açıklandı. Sadece kutup hareketliliği değil, hızlı manto hareketlerini de açıklayacak bir çalışma haline geldi. Haberin önemli kısmı deprem, volkan patlaması, manto hareketliliği ve sıra dağların oluşması mantonun işleyişi ile alakalıdır. 

Ay Olmasaydı Dünya Ne Hale Gelirdi? 

Levha tektoniği araştırmasının önemli konularından biridir. Levhaların okyanus ortasından volkanik hareketlerle çıkıp milyonlarca yıl soğuduğu bilinen bir gerçektir. Zamanla yoğunlaşır ve dalma bölgesine geri döner. Bu süreçte plakalar kaybolur ve araştırmacılar yüzeyden inen levhaların 300 milyon yıl gerisine gidebileceklerini açıklıyorlar. 

Dünyanın Her Yerinde Görüntülenen Kanlı Ay 

Dünyanın manyetik alanının var olduğunu ve milyarlarca yıldır değişmeye devam ettiğini biliyoruz. Bu değişimlerin gerçekleştiği oranlarında değiştiği gözlemlenen durumlar arasında, geçilen 100 yıllık zaman diliminde, 100 milyondan hızlı bir şekilde değişim gerçekleştir. Kutuplaşma değişim oranı ise hala gizemini koruyor. Teknosayfa.com adresinden teknoloji haberleri konusunda çok daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. 

 

 

 

Paylaş: